Fyra frågor till nyblivne doktorn Sofia Nilsson

16 januari 2012

Sofia Nilsson, forskare vid Försvarshögskolan i Karlstad och nybliven doktor, försvarade nyligen sin avhandling.

Sofia NilssonVad handlar din avhandling om?

- Den handlar om civilt och militärt ledarskap i svåra situationer. Fokus är dels på omgivningens krav under internationella humanitära och fredsbevarande insatser, dels på individens påverkan av stress.

Vilka är de viktigaste resultaten som du kommit fram till?

- Avhandlingen belyser de krav som omgivningen ställer på civila och militära ledare, så kallade stressorer. Resultaten visar bland annat att även om kraven varierar tycks stresspåverkan likartad oberoende av kontext. Det tyder i sin tur på att åtgärder för stresshantering är generellt användbara.

- Jag tittar också på svåra situationer som innefattar moraliska dilemman, dvs situationer där individen inte anser sig kunna agera på ett sätt som denne själv upplever som moraliskt korrekt. Här har jag identifierat skillnader när det gäller moralisk stress mellan ledare på olika organisatoriska nivåer.

- Det tycks även som om den upp-och-nedvända stresskurvan har ett begränsat förklaringsvärde för moralisk stress. Förhållandet att en måttlig stress kan ha en prestationshöjande effekt verkar inte ha en motsvarighet när det gäller moralisk stress. Att en individ ofta är oförmögen till moralisk reflektion under akut stresspåverkan kan också medföra att en stark moralisk stress uppträder i efterhand, i form av grubblerier och ältande över ens eget agerande i en svår situation.

- Dessa resultat har genererat ett antal frågeställningar som nu följs upp med ytterligare studier.

Vad är det för nya frågeställningar?

- Det finns gott om intressanta frågor att gräva djupare i. Att studera omgivningens krav i samband med olika insatser är viktigt för att förstå mekanismerna för ledarskap. Moralisk stress behöver också studeras vidare, anser jag. Med större kunskap om allvarliga former av moralisk stress kan man bidra till förebyggande åtgärder och behandlingsstrategier vid stresspåverkan.

Kommer du själv att jobba vidare med sådana studier?

- Ja, jag kommer att fortsätta med forskning inom ramen för min anställning på FHS i Karlstad. Vi genomför bland annat nya studier om moralisk stress inom akutsjukvård, Försvarsmakten och polisen. Samtidigt är jag verksam inom en rad andra projekt om t ex destruktivt ledarskap och Försvarsmaktens samhällsförankring.

- Och så lägger jag en del tid till att utveckla mina resultat och göra dem användbara för blivande eller yrkesverksamma chefer.

Kontaktperson

Sofia Nilsson
Institutionen för säkerhet, strategi och ledarskap, Ledarskap i Karlstad

Sofia.Nilsson [at] fhs.se