Registrera din studentuppsats i DiVA
I DiVA Försvarshögskolan ska du som studerande registrera din studentuppsats och har även möjlighet att publicera den i fulltext.
Om DiVA
DiVA är en databas för forskningspublikationer och uppsatser. Som studerande registrerar du själv din uppsats i databasen. Uppsatsen blir då registrerad, sökbar och om så önskas även öppet tillgänglig.
DiVA växer och innehåller idag forskningspublikationer och uppsatser från cirka 50 lärosäten och forskningsinstitutioner i Sverige.
Registrering i DiVA
När uppsatsen är betygsatt kan den laddas upp i Diva, alla uppsatser som skrivits vid Försvarshögskolan på kandidatnivå eller högre ska registreras i DiVA. Detta har beslutats på rektorsnivå. Vi ser även gärna att du publicerar din uppsats i fulltext eftersom det ökar synligheten.
För att registrera din uppsats i DiVA loggar du in med ditt FHS-konto. Den registrerade posten granskas först av en bibliotekarie eller administratör innan den blir synlig.
Kontakt
Relaterat
Bibliotekets stöd
Biblioteket är en skattkammare av kunskap med ett brett utbud av litteratur som täcker alla ämnesområden på Försvarshögskolan.

Referenshantering
En referens är en källhänvisning i en text eller i en litteraturlista.
