Sök
  • Start
  • Avslutningsceremoni för Officersprogrammet

Foto: Niklas Englund, Försvarsmakten

Avslutningsceremoni för Officersprogrammet

Fredagen den 2 juli genomfördes en livesänd avslutningsceremoni för OP18-21 från Karlberg.

Under ceremonin genomfördes en överflygning av Jas 39 Gripen. Foto: Niklas Englund, Försvarsmakten

Avslutningsceremonin på Karlberg skedde utan anhöriga eller besökare på grund av coronarestriktioner. Du kan se ceremonin i efterhand via Försvarsmakten Inblick.

Foto: Niklas Englund, Försvarsmakten

Främsta studieresultat i respektive ämne

  • Krigsvetenskap marktaktik
    Caroline Odhner, Lv6
  • Krigsvetenskap lufttaktik
    Maja Pettersson, F7
  • Krigsvetenskap marintaktik
    Seivan Vikenslätt, 3.Sjöstriflj
  • Militärteknik, militärteknisk inriktning
    Jesper Nilsson, FMTS
  • Militärteknik, nautisk inriktning
    Adam Agge Hagberg, 4.Sjöstriflj
  • Militärteknik, Särskild Officersutbildning (SOFU)
    Lea Månsson, LedR
  • Ledarskap under påfrestande förhållanden
    Caroline Odhner, Lv6
  • Fysiskt Stridsvärde
    Dante Flodström, LSS

Foto: Niklas Englund, Försvarsmakten

Främsta Självständiga arbeten i Militärteknik och Krigsvetenskap

  • Bästa Självständiga arbete, Militärteknik
    Ludvig Lyngstad, Hkpflj
  • Bästa Självständiga arbete, Krigsvetenskap
    Seivan Vikenslätt, 3.Sjöstriflj
    Johan Olsson, I19
    Rikard Gustavsson, LedR
    Gustaf Zelahn, LG
    Maja Pettersson, F7

Försvarshögskolans sköld delades ut till Caroline Odhner och Edwin Cicek som varit framträdande i arbetet med kåren.

Foto: Niklas Englund, Försvarsmakten

"Svettdroppen" tilldelades Oscar Windh 3.sjöstridsflj. Priset är ett vandringspris och delas ut till den fänrik som gjort den största personliga förbättringen avseende fysiskt stridsvärde under utbildningen.

Foto: Niklas Englund

Stipendier

  • Herbert Bexelius Sjökrigsskolefond
    Stipendium utdelades till marinkadetter vid OP 18-21 för studiebesök till Atajima Officers School i Japan.
  • Jacob Wallenbergs Sjökrigsskolefond
    Stipendium utdelades till marinkadetter vid OP 18-21 för studiebesök till Atajima Officers School i Japan.
  • Stipendiefonden vid f.d. Krigsskolan
    Stipendium utdelades till kadett Caroline Odhner för studieresa till Koncentrationsläger i Tyskland.
    Stipendium utdelades till kadett Jacob Röhl för att studera fransk militärhistoria samt språk i Frankrike.
  • Karlbergs vänners stipendiefond
    Stipendium utdelades till kadett Jacob Röhl för att studera fransk militärhistoria samt språk i Frankrike.

Foto: Niklas Englund

Hedersutmärkelser

  • Arméns bästa kadett
    Johan Olsson, I19 (AJB)
  • Marinens bästa kadett
    Oscar Windh, 3.sjöstridsflj
  • Flygvapnets hedersutmärkelse
    Dante Flodström, LSS
  • Forna Karlbergares hederssabel, bäste kamrat
    Philip Svanberg, I19 (AJB)
  • Ledarens kulsprutepistol, bäste ledare
    Richard Edman, Amf 1

Officersprogrammet 18-21 Foto: Niklas Englund, Försvarsmakten

Dela:
Publicerad 2021-07-06 Uppdaterad 2021-07-29