Sök

Våra forskare

Här har vi samlat våra forskare och doktorander inom respektive ämne.

Folkrätt inriktning militära operationer

Försvarssystem

Eva Lagg

Eva.Lagg@fhs.se +46 8-55342610 Docent, Universitetslektor,

Marika Ericson

Marika.Ericson@fhs.se +46 8-55342761 Universitetsadjunkt, Avdelningschef,

Stefan Silfverskiöld

Stefan.Silfverskiold@fhs.se +46 8-55342850 Högskoleledning, Ordf. FoUN, Universitetslektor,

Krigsvetenskap

Chiara Ruffa

Chiara.Ruffa@fhs.se Docent, Universitetslektor,

Dan Öberg

dan.oberg@fhs.se +46 8-55342693 Docent, Universitetslektor, Studierektor,

Emma Björnehed

Emma.Bjornehed@fhs.se Universitetslektor, Studierektor,

Håkan Edström

Hakan.Edstrom@fhs.se +46 8-55342731 Sektionschef, Docent, Universitetslektor,

Kersti Larsdotter

Kersti.Larsdotter@fhs.se +46 8-55342551 Studierektor, Docent, Universitetslektor,

Peter Haldén

Peter.Halden@fhs.se Docent, Universitetslektor,

Sofia Ledberg

Sofia.Ledberg@fhs.se +46 8-55342554 stf. Avdelningschef, Universitetslektor, Docent,

Ledarskap under påfrestande förhållanden

Claes Wallenius

Claes.Wallenius@fhs.se +46 8-55342853 Sektionschef, Docent, Universitetslektor,

Eva Johansson

Eva.Johansson@fhs.se +46 8-55342649 Studierektor, Senior rådgivare, Universitetsadjunkt,

Robert Egnell

Robert.Egnell@fhs.se +46 8-55342768 Högskoleledning, Rektor, Professor,

Ledningsvetenskap

Militärhistoria

Statsvetenskap

Dan Hansén

Dan.Hansen@fhs.se +46 8-55342779 Avdelningschef, Sektionschef, Docent, Universitetslektor,

Fredrik Bynander

Fredrik.Bynander@fhs.se +46 8-55342714 Docent, Avdelningschef, Universitetslektor,

Malena Britz

Malena.Britz@fhs.se +46 8-55342716 Högskoleledning, Prorektor, Forskningschef,

Stefan Borg

Stefan.Borg@fhs.se Universitetslektor, Docent,
Dela:
Hade du nytta av den här informationen?

Tack för din feedback!

Något gick fel, försök igen senare.